SKLEP Polski English

Co pić podczas treningu

Wysiłek fizyczny powoduje nie tylko tworzenie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej, ale również usuwa płyny z organizmu. Stąd też ważne jest uzupełnianie płynu podczas treningu, zwłaszcza jeśli jest on intensywny. Co pić podczas wysiłku fizycznego?

Nadmierne odwodnienie organizmu może być przyczyną wielu nieprzyjemnych a nawet niebezpiecznych dla zdrowia dolegliwości. Zapobiec takiemu stanowi rzeczy można w niezwykle prosty sposób, mianowicie poprzez uzupełnianie płynów. Prawda to oczywista i zrozumiała dla każdego. Problem pojawia się dopiero w chwili, kiedy trzeba wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj płynu, nie każdy nadaje się do tego celu.

Woda
Najprostszym i najchętniej stosowanym napojem jest zwykła woda, najczęściej niegazowana. Picie wody mineralnej oprócz zwyczajnego gaszenia pragnienia posiada również inną wartość. Wysoko zmineralizowane wody są w stanie uzupełnić większość składników mineralnych, które utracone zostały podczas wykonywania ćwiczeń. W ten prosty sposób osiągnąć można wiele, ale niestety nie wszystko. Sama woda częstokroć nie wystarczy do tego, by w efektywny sposób uzupełnić wszystkie utracone mikroelementy.

Napoje izotoniczne/elektrolity:
Najlepszym napojem na trening są napoje izotoniczne/elektrolity. Charakteryzują się one o wiele większym stopniem nasycenia mikroelementami niż woda, z tego też względu są polecane wszystkim ćwiczącym, zwłaszcza jeśli ich treningi trwają godzinę lub dłużej. Zawarte w tych napojach składniki takie jak glukoza, potas, sód i magnez świetnie są wchłaniane przez organizm, stanowią zatem bardzo dobre nawodnienie organizmu, który utracił wiele z nich podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Napoje słodzone i soki
Tego rodzaju napoje nie są najlepszym rozwiązaniem jako napój towarzyszący treningowi. Zbyt duża ilość cukru powoduje, że nie są w stanie nawet ugasić pragnienia. Tym bardziej nie są w stanie uzupełnić elektrolitów jakie traci organizm w trakcie uprawiania sportu. Podobnie jest w przypadku soków owocowych – ich spożywanie podczas treningu nie jest najlepszym sposobem na przywrócenie odpowiedniego poziomu elektrolitów w organizmie.
Godzinny trening może oznaczać utratę nawet 1,5 litra potu. Oznacza to poważne straty dla organizmu, warto zatem zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni sposób uzupełniania płynów. Najlepiej jest wypić około 0,5 litra przed treningiem, w czasie ćwiczeń około 1 litra i po treningu również około 1 litra. W ten sposób zadbamy odpowiednio o organizm.